Pension Honza

    Hlavní stránka                 cz    en    de

Sejfy Swimming pool

Distance 5km

Sejfy Swimming pool is in Mladé Buky in a pleasant and quiet location. There is an open-air swimming pool the size of 50 x 30m, a paddling pool for children, ball games grounds and a table or soft tennis equipment. Any of the sport equipments can be hired on the premises.
In winter the area is used as a skating ring, unfortunately you must have your own ice-skates.
Meals are served all day in the local restaurant.

Swimming pool picture

Rýchory

The length of the tour 18km

From the main tourist centre – the bus station in Svoboda, follow the green tourist marking via the so-called “Růžena´s way”. At first the green marks will lead you through a resident area called “Sunny side”, then it will ascend through the wood up to the meadows of “the Cow mountain” from which you can enjoy the amazing view of Sněžka – the highest mountain of Krkonoše. Past the study area of Krnap the path starts gaining altitude. Slowly at first and then quite steeply for 4km to the Rýchory peak. Here in 1000 metres above sea-level you can find “Rychorská bouda”, built in 1930, currently used as a training centre of nature preservation and where you can relax and refresh. You should visit a viewpoint of a former Maxova bouda which is only few metres away and which was demolished after 1945.From Rýchorská bouda go to the crossroad Kutná and if you want to see all sights in Rýchory, you should continue to Rýchorský kříž (Cross), where on the pastures you can admire Scottish highland cattle all year round. What is interesting about this cattle is that they can endure temperatures around - 40 degrees of Celsius and without any help or problems they give birth to calves in the snow.
If you go back to the crossroad, we recommend visiting the remains of a beech forest called Dvorský les. Following the red marking you go through a spruce wood first and then through an almost park-like spruce area to the highest point of Dvorký les with remains of a beech forest.
Return to the crossroad Kutná, follow a comfortable mountain path of blue marking down to the hunting hut Pašovka, bellow which you start following the yellow marks that will lead you back to Kraví hora (the Cow´s mountain) and from here you should be able to find the original “Růžena´s way” to Svoboda.

Sněžka z Pece pod Sněžkou

The length of the tour 15km

Od autobusového nádraží, nebo z parkoviště se vydáte po modré značce až dojdete k informačnímu centru Krnapu, kde si můžeme prohlédnout expozici s názvem Obří důl - poklad Krkonoš. Obří důl je údolí ledovcového původu, čtvrtohorní ledovec zde dosahoval délky 4,5 km a mocnost ledu byla 100m. Podél Úpy dojdete k Boudě pod Sněžkou a ke kapličce, za níž cesta stoupá k bývalé Kovárně, kde se v současné době nachází ca 250 m pro veřejnost zpřístupněných bývalých rudných dolů, kde se v minulosti těžily rudy obsahující železo, měď a arzén. Vstupujete do závěru Obřího dolu, odkud se nám otevírají nádherné výhledy do údolí a na východní stěnu Studniční hory s Čertovou zahrádkou. Stoupáte tzv. Rudnou roklí, kde byla postavena vodárna, odkud byla voda důmyslným zařízením tzv. trkačem přiváděna až na vrchol Sněžky. V současné době je toto zařízení bohužel mimo provoz. Minete Dixův kříž, který zde stojí na památku Stefana Dixe, strážce bývalé Obří boudy, kterého při sestupu Obřím dolem do Pece pod Sněžkou strhla lavina. Pokračujete po horském chodníku, který Vás vyvede na hlavní hřeben k rozcestí u bývalé Obří boudy, která zanikla r. 1982. Z rozcestí stoupáte vpravo po červené značce po kamenitém chodníku , nedaleko pod vrcholem minete po pravé straně desku na památku pracovníků horské služby Štefana Spusty a Jana Messnera, kteří tragicky zahynuli při záchranné akci v severních srázech Sněžky.

Ze Sněžky se můžete vrátit do Pece pod Sněžkou buď sedačkovou lanovou dráhou, která je v provozu již od roku 1949 a za necelých 25 minut překonává výškový rozdíl 730 m, nebo po žluté značce, která vede paralelně s lanovou dráhou k mezistanici na Růžové hoře, odtud k chatě Růžohorky a dále po zelené, která Vás strmým sestupem přivede do centra Pece.

Obrázek lanovky